×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 378
27 مرداد 1393

نخ نسوز

نخ نسوز چیست ؟ 

نخ نسوز یک اصطلاح کلی برای نامیدن الیافی است که مقاومت حرارتی بالایی دارند. این الیاف در برخی از موارد در مقطع مربعی شکل بافته میشوند . این مدل شکل جهت آب بندی طراحی می شود .

نخ نسوز گروهی از انواع الیاف نسوز به حساب می آیند که گاه به صورت گرد بافته شده و گاهی به صورت چهارگوش و به عنوان پکینگ مورد استفاده قرار می گیرند .

اما گروهی دیگر از نخ های نسوز بدون عملیات بافت به فروش میرسند که به آن الیاف نسوز می گویند .

نخ های نسوز گاهی برای افزایش مقاومت مکانیکی و شیمیایی به روغن سیلیکون و یا سیم های فلزی مسلح میشوند.

اما پرکاربرد ترین شکل نخ نسوز؛ مقطع دایره ای شکل است. از نخ نسوز برای تولید انواع پارچه و پکینگ و دوخت لباس های نسوز استفاده میشود .

بسیاری از مهندسین و صنعت گران نخ نسوز را با نام های پکینگ آب بندی ، پکینگ نسوز و حتی طناب نسوز میشناسند .

 از ویژگیهای بارز الیاف و نخ نسوز علاوه بر مقاومت حرارتی میتوان به مقاومت کششی خوب در برابر پاره شدن، استحکام بالا در برابر مواد شیمیایی و خواص دی الکتریک عالی آن نام برد .

نخ های نسوز بدلیل مقاوت بالایی که در برابر حرارت ، سایش ، کشش ، مواد شیمیایی و  فشار  از خود نشان می دهند بعنوان واشر و عایق حرارتی ، آب بندی حرارتی در فشار های مختلف ، ساخت پارچه های ضد حریق ، فلنج ها  و درز گیری کوره در صنایع مختلف مانند فولاد ، نفت و گاز ، خودرو سازی ،  پزشکی و غذایی مورد استفاده قرار می گیرند .

نخ نسوز یکی از پرکاربرد ترین محصولات در گروه مواد نسوز به حساب می آیند .

 نخ نسوز و یا طناب نسوز برای عایق کاری و آب بندی و درزبندی در انواع مخازن صنعتی ، شفت ها و پمپ ها و همچنین در صنایع عظیمی چون : کشتی سازی ، نیروگاه ها و پتروشیمی ها مورد استفاده قرار می گیرد .

نخ نسوز در صنعت عظیم جهان امروز در انواع مختلفی ساخته و به فروش میرسد .

طبقه بندی این نخ های نسوز بر اساس درجه حرارت محصولات است .

روش ساخت نخ نسوز :

ابتدا بهتر است به روش ساخت نخ نسوز بپردازیم . در تمامی نخ های نسوز ساخته شده از الیاف شیشه و یا الیاف فایبرگلاس استفاده میشود .

دلیل استفاده از فایبرگلاس برای ساخت انوع نخ نسوز به این علت است که انتقال حرارتی را به حداقل میرساند و این مورد برای تولید انواع عایق های حرارتی بسیار عالی است .

در گذشته فقط از نخ نسوز آزبست برای عایق کاری و آب بندی استفاده میشد . اما پس از اینکه مضرات و خطرات آزبست برای همگان افشا شد ؛ طیف گسترده ای از نخ های نسوز ساخته و مورد استفاده قرار گرفتند .

نخ نسوز فایبرگلاس تماما از الیاف نسوز بافته میشود . این الیاف در دستگاه های بافت پکینگ به صورت چهارگوش و در مقاطع مربعی شکل میگیرند .

البته در بسیاری از موارد نیز الیاف فایبرگلاس به صورت گرد بافته و مورد استفاده قرار میگیرند .

اما نخ سرامیکی نسوز از متریال های مختلفی مثل سیلیس و اکسید تشکیل میشود . اما برای کاهش انتقال حرارت این محصول از الیاف فایبرگلاس در ساختار نخ نسوز سرامیکی استفاده میشود .

اما گروه سوم نخ نسوز ؛ نخ نسوز آزبست می باشد . با اینکه استفاده از نخ نسوز آزبست به طور کامل محدود و ممنوع شده است . اما بسیاری از دستگاه ها و ماشین آلات هستند که برای کاراریی بهتر و بازدهی بالاتر باید از نخ آزبست استفاده کنند .

محتوای بیشتر در این بخش: روش های پیشرفته »

محصولات فدک.

  • نخ های نسوز و الیاف فایبرگلاس و ...;
  • انواع عایق حرارتی و برودتی صنعتی
  • ورق و واشرهای نسوز صنعتی
  • میلگرد و لوله های صنعتی
  • پارچه و نوارهای نسوز
  • لاستیک و فوم های صنعتی

محصولات فدک

 

گالری