×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 378

ورق و واشرهای نسوز

این مورد را ارزیابی کنید
(0 رای‌ها)

ورق نسوز

ورق واشر پرفروش ترین نسوز صنعتی بازار به حساب می آید. کاربردهای ورق نسوز در صنعت بسیار زیاد است، عایق کاری های حرارتی و تولید واشرهای از جمله این کاربردها می باشد. از ورق نسوز در صنعت پتروشیمی و نیروگاه ها، پالایشگاه ها و جایگاه های سوخت و مخازن نفتی استفاده می شود.

تحمل حرارت ورق نسوز از 300 درجه تا 1400 درجه متغیر است . البته استحکام مکانیکی در این گروه از محصولات بستگی به شرایط کاری ورق دارد . نخستین هدف آب­بندی محافظت از نشتی و آلودگی محیط است. واشرها جزء حیاطی هر وسیله هستند که نیاز به حفظ گاز یا مایع دارند.

ورق نسوز چیست؟

ورق نسوز یک ماده بهم فشرده از ترکیب چند مواد است که وقتی بین دو سطح محکم بهم فشرده می­شود از عبور مواد ازبین دو سطح جلوگیری می­کند. نوع ورق نسوز انتخاب شده باید توانایی آب­بندی دو سطح جفت شده را داشته باشد همچنین نسبت به فشار و دما مقاوم باشد.

یک عایق تحت فشار وارده بر واشر قرار می­گیرد، این نیرو که بر واشر فشار وارد می­کند باعث می­شود که بین دو فلنج منعطف شود. ترکیب برخورد دو فلنج با ورق و تراکم ماده ورق از خروج ماده سیال درون لوله جلوگیری می­کند. برای تضمین ماندگاری عایق و طولانی شدن عمر آن باید از نشتی نداشتن اطمینان حاصل کرد.

واشرها معمولا از مواد صاف ورق نسوز شکل تشکیل می­شوند از قبیل کاغذ ، لاستیک ، سیلیکون ، فلز ، چوب پنبه ، نمد ، نئوپرن ، نیتریل ، فایبرگلاس ، تفلون و یا پلاستیک پلیمر.

از ورق نسوز برای ایجاد و نگهداشتن یک عایق مقاوم بین دو فلنج استفاده می­شود که یک اجزای یک مجموعه را به هم متصل می­کند که محتوی طیف گسترده­ای از سیالات است. وظیفه این عایق ایجاد یک مانع فیزیکی برای مواد درونی و جلوگیری از خروج هرگونه نشتی است. 

برای دستیابی به این منظور واشر باید قادر به ورود و پر کردن فضاهای خالی باشد در همین حال مانع انفصال هنگام استفاده شود. پیچ با فشار وارده به سطح واشر که واشر را به هم می­فشرد باعث پر کردن فضاهای خالی فلنج می­شود.

 از این رو ورقها برای به سرانجام رسیدن یک پروژههای مختلف تجهیزات صنعتی نقش حیاتی دارند. در یک مجموعه ورقهای نسوز باید به نقصهای فلنج و کاستی­ها فائق شوند، عبارتند از :

- فلنج های ناموازی

- شیارها و ناهمواری ها

- تکان های سطح

- خطوط سطح

- سایر نقصهای سطحی

ورق نسوز برای عایق کاری سریع و کم هزینه برای چسباندن سطوح و اجزا به یکدیگر استفاده می­شود. ورقهای نسوز در انواع گوناگون و ضخامتهای مختلف با انتخاب مناسب در هر کاری بسته به ماهیت کار کاربرد دارد.

در ساده­ ترین حالت از این ورق نسوز یک واشر حلقوی شکل برش داده می­شود که عایق بین دو سطح یا اجزای به هم چسبیده می­شود. واشرها معمولا از مواد منعطف، قوی و عایق مواد شیمیایی یا حرارتی ویا اسیدی ساخته می­شوند. اغلب در سیستمهای کانالها و لوله ­ها و در فلنجها بکار می­رود.

 برخی واشرها با نوع کاربرد تعریف می­شوند مانند واشرهای ماشینی در موتور خودروها، هواپیماها ، کشتی­ها و غیره و برخی دیگر با ترکیبات فیزیکی و یا با ماهیت خاص نقشی که دارند.

این ورق نسوز دارای مقاومت شیمیایی بسیار عالی و حرارتی است که با شرایط دمای بالا صنعت خودرو و فولاد، سیستم های اگزوز، مشعل ها و اجاق ها سازگار است.

این ورق دارای عایق الکتریکی خوب و خواص هدایت حرارتی کم است. اگر واشرها به صورت ورق نسوز یا رول باشند می­توان آن را به قسمتهای گوناگون تقسیم کرد.

 اگرچه ویژگی مواد ، تعیین کننده محصول نهایی است.

 مواد سخت و نازک را می­توان به ابعاد دیگر و مقاومتر تبدیل کرد. به همین طریق ورق 1.32 اینچ را به 1.8 اینچ می­شود باریک کرد. در مجموع از یک واشر برای اتصال دو سطح ناهماهنگ استفاده می­شود.

در هر بخش طراحی شده برای واشر فقط طراح می­داند که چه ابعادی مهم است. اگر تمام جزییات آن مهم است پس باید بطور واضح مشخص شود. در طراحی واشر حفره یا فرورفتگی ها مهم است. جای حفره ها و اندازه آن نخستین گزینه مهم است.

ضخامت واشر و ویژگیهای فیزیکی مواد نقش مهمی در طراحی واشر و توانایی آن دارد. ابزار ضروری برای طراحی همیشه باید مشخص شود.

خواندن 258 دفعه
آخرین ویرایش در 16 خرداد 1400

Consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. quis nostrud exercitation. ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate. velit esse cillum dolore

وبگاه: joomshaper.com

محصولات فدک.

  • نخ های نسوز و الیاف فایبرگلاس و ...;
  • انواع عایق حرارتی و برودتی صنعتی
  • ورق و واشرهای نسوز صنعتی
  • میلگرد و لوله های صنعتی
  • پارچه و نوارهای نسوز
  • لاستیک و فوم های صنعتی

محصولات فدک

 

گالری