×

هشدار

JUser: :_بارگذاری :نمی توان کاربر را با این شناسه بارگذاری کرد: 378

Consectetur adipisicing elit, sed do eiusmod tempor incididunt ut labore et dolore magna aliqua. quis nostrud exercitation. ut aliquip ex ea commodo consequat. Duis aute irure dolor in reprehenderit in voluptate. velit esse cillum dolore

نشانی وبگاه: http://joomshaper.com

انواع عایق های حرارتی و برودتی

عایق چیست؟

عایق پوششی برای حفظ دمای محیط است که در سیستم‌هایی نظیر لوله های سرد و گرم ، تاسیسات ساختمان و نیروگاه‌ها ، بویلرها ، چیلرها ، دستگاه‌های تهویه مطبوع ، کشتی‌ها ، هواپیماها و لوله های انتقال نفت و گاز به کار میرود. وظیفه اصلی عایق چیست . وظیفه اصلی عایق‌ها ، جلوگیری از انتقال حرارت بین دو سیستم است. از این رو هرچه عایق مورد نظر مقاومت بیشتری در برابر انتقال حرارت داشته باشد ، مطلوبتر است.
عایق برودتی و حرارتی چیست؟

فوم برودتی و فوم حرارتی هر دو برای عدم انتقال گرما به کار میروند با این تفاوت که فوم برودتی در سیستمهای سرمایشی و فوم برودتی در سیستم گرمایشی قابل به کارگیری است. فومهای الاستومری دسته ای از عایقها هستند که قابلیت به کارگیری در سیستمهای سرمایشی و گرمایشی را همزمان دارند و در واقع عایق برودتی و حرارتی هستند.

پارچه و نوارهای نسوز

پارچه ی نسوز چیست؟

پارچه نسوز ، پارچه ای است که از الیاف های فایبرگلاس، آرامید یا کولار، گرافیت ، فایبر سرامیک و … ساخته می شوند، و  با توجه به الیافی که در این پارچه ها به کار رفته است دارای مقاومت حرراتی و کاربردهای متعدد و مختلفی است.

پارچه های نسوز دارای مقاومت حرراتی بسیار زیادی هستند و همان طور که از نام آن ها پیداست غیر قابل سوختن و اشتعال هستند به طوری که حتی اگر در دمایی بالاتر از دمای آستانه ی تحمل شان قرار گیرند، بدون این که شعله ور شوند کم کم تجزیه و متلاشی می شوند.

جالب است بدانید که برخی از الیاف های پارچه های نسوز مقاومت بسیار بالایی در برابر اشتعال دارند و به گونه ای هستند که می توانند خود را خاموش کنند که از جمله ای این الیاف ها می توان به پلی استرهای خاص، الیاف شیشه، الیاف های مداکریلیک و برخی ترکیب های دیگر اشاره کرد.

عواملی که در غیر قابل اشتعال بودن پارچه های نسوز دخیل هستند وزن و بافت پارچه های نسوز است، همچنین به دلیل این که پارچه های نسوز از الیاف طبیعی مانند پشم و ابریشم ساخته می شوند آتش زدن آن ها دشوار است و حتی اگر شعله ور هم شوند به آهستگی می سوزند و همان طور که گفتیم در برخی موارد این قابلیت را دارند که خود را خاموش کنند.

کارخانه های نساجی برای بهبود کیفیت پارچه های نسوزی که تولید می کنند از ترکیب الیاف طبیعی و الیاف مصنوعی استفاده می کنند ، اما اگر نمی توانید طبیعی بودن یا مصنوعی بودم الیاف پارچه ی نسوز را تشخیص دهید می توانید از یک راه ساده برای تشخیص طبیعی بودن یا مصنوعی بودن الیاف پارچه استفاده کنید، تکه ای از پارچه را بسوزانید، اگر پس از سوختن پارچه به صورت پودر در آمد، الیاف آن طبیعی است. اما اگر پس از سوختن الیاف پارچه به صورت گوله در آمد، جنس الیاف پارچه از مواد نفتی و پارچه ی مورد نظر دارای الیاف مصنوعی است.

خصوصیات پارچه های نسوز

پارچه های نسوز در کنار خاصیت غیر قابل اشتعال خود ویژگی هایی دارد که آن ها را از سایر انواع پارچه مجزا می کنند ، که از جمله ای خصوصیات می توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • پارچه های نسوز ضد اسید و باز هستند
 • دارای انعطاف پذیری بالایی هستند
 • توانایی تحمل دمای بالا تا ۱۵۰۰ درجه سانتی گراد را دارند
 • ضد روغن هستند
 • این نوع پارچه ها مقاومت بالایی در برابر حرارت، سایش، جریان، کشش و فشار از خود نشان می دهند.
 • پارچه های نسوز به دلیل مقاومت بالایی که دارند در عایق بندی دیگ های بخار، ساختمان ها و کارخانجات، نیروگاه های برق، عایق کاری تاسیسات و لوله ها کاربرد دارند.

پارچه های نسوز پر کاربرد

پارچه های نسوز انواع مختلفی دارند که هر کدام با توجه به ویژگی که دارند در موارد خاصی مورد استفاده قرار می گیرند . برخی از این نوع پارچه ها نسبت به سایر انواع پارچه های نسوز کاربردهای بیشتری دارند که از جمله ی این پارچه های نسوز پر کاربرد می توان به آرامید، فایبر گلاس و سرامیکی اشاره کرد.

انواع نخهای نسوز 27 مرداد 1393

نخ نسوز

نخ نسوز چیست ؟ 

نخ نسوز یک اصطلاح کلی برای نامیدن الیافی است که مقاومت حرارتی بالایی دارند. این الیاف در برخی از موارد در مقطع مربعی شکل بافته میشوند . این مدل شکل جهت آب بندی طراحی می شود .

نخ نسوز گروهی از انواع الیاف نسوز به حساب می آیند که گاه به صورت گرد بافته شده و گاهی به صورت چهارگوش و به عنوان پکینگ مورد استفاده قرار می گیرند .

اما گروهی دیگر از نخ های نسوز بدون عملیات بافت به فروش میرسند که به آن الیاف نسوز می گویند .

نخ های نسوز گاهی برای افزایش مقاومت مکانیکی و شیمیایی به روغن سیلیکون و یا سیم های فلزی مسلح میشوند.

اما پرکاربرد ترین شکل نخ نسوز؛ مقطع دایره ای شکل است. از نخ نسوز برای تولید انواع پارچه و پکینگ و دوخت لباس های نسوز استفاده میشود .

بسیاری از مهندسین و صنعت گران نخ نسوز را با نام های پکینگ آب بندی ، پکینگ نسوز و حتی طناب نسوز میشناسند .

 از ویژگیهای بارز الیاف و نخ نسوز علاوه بر مقاومت حرارتی میتوان به مقاومت کششی خوب در برابر پاره شدن، استحکام بالا در برابر مواد شیمیایی و خواص دی الکتریک عالی آن نام برد .

نخ های نسوز بدلیل مقاوت بالایی که در برابر حرارت ، سایش ، کشش ، مواد شیمیایی و  فشار  از خود نشان می دهند بعنوان واشر و عایق حرارتی ، آب بندی حرارتی در فشار های مختلف ، ساخت پارچه های ضد حریق ، فلنج ها  و درز گیری کوره در صنایع مختلف مانند فولاد ، نفت و گاز ، خودرو سازی ،  پزشکی و غذایی مورد استفاده قرار می گیرند .

نخ نسوز یکی از پرکاربرد ترین محصولات در گروه مواد نسوز به حساب می آیند .

 نخ نسوز و یا طناب نسوز برای عایق کاری و آب بندی و درزبندی در انواع مخازن صنعتی ، شفت ها و پمپ ها و همچنین در صنایع عظیمی چون : کشتی سازی ، نیروگاه ها و پتروشیمی ها مورد استفاده قرار می گیرد .

نخ نسوز در صنعت عظیم جهان امروز در انواع مختلفی ساخته و به فروش میرسد .

طبقه بندی این نخ های نسوز بر اساس درجه حرارت محصولات است .

روش ساخت نخ نسوز :

ابتدا بهتر است به روش ساخت نخ نسوز بپردازیم . در تمامی نخ های نسوز ساخته شده از الیاف شیشه و یا الیاف فایبرگلاس استفاده میشود .

دلیل استفاده از فایبرگلاس برای ساخت انوع نخ نسوز به این علت است که انتقال حرارتی را به حداقل میرساند و این مورد برای تولید انواع عایق های حرارتی بسیار عالی است .

در گذشته فقط از نخ نسوز آزبست برای عایق کاری و آب بندی استفاده میشد . اما پس از اینکه مضرات و خطرات آزبست برای همگان افشا شد ؛ طیف گسترده ای از نخ های نسوز ساخته و مورد استفاده قرار گرفتند .

نخ نسوز فایبرگلاس تماما از الیاف نسوز بافته میشود . این الیاف در دستگاه های بافت پکینگ به صورت چهارگوش و در مقاطع مربعی شکل میگیرند .

البته در بسیاری از موارد نیز الیاف فایبرگلاس به صورت گرد بافته و مورد استفاده قرار میگیرند .

اما نخ سرامیکی نسوز از متریال های مختلفی مثل سیلیس و اکسید تشکیل میشود . اما برای کاهش انتقال حرارت این محصول از الیاف فایبرگلاس در ساختار نخ نسوز سرامیکی استفاده میشود .

اما گروه سوم نخ نسوز ؛ نخ نسوز آزبست می باشد . با اینکه استفاده از نخ نسوز آزبست به طور کامل محدود و ممنوع شده است . اما بسیاری از دستگاه ها و ماشین آلات هستند که برای کاراریی بهتر و بازدهی بالاتر باید از نخ آزبست استفاده کنند .

پتو و پشم سنگ و پشم شیشه

پتو نسوز

پتوی سرامیکی: پتوی سرامیکی محصولی نسوز ، عایق و انعطاف پذیر است. ماده اولیه این محصول الیاف سرامیکی فله می باشد . لذا پس از تولید این الیاف در یک پروسه مداوم ، محصول پتو (Blanket) بدون استفاده از چسب یا هرگونه بایندر دیگری در ضخامت و دانسیته های مختلف تهیه میگردد ، استحکام این پتوهای از طریق ایجاد اتصالات مکانیکی داخلی (سوزنکاری) تأمین میشود ، که استحکام کششی حدود ۴۰ تا ۱۲۰ KPa بدست می آید .
ضخامت پتوها در محدوده ۵ الی ۶۰ میلیمتر بوده و دانسیته های آن از Kg/m³ ۶۴ الی Kg/m³ ۲۰۰ قابل تنظیم می باشد.

نمونه ای از کاربردهای پتو نسوز سرامیکی به صورت زیر می‌باشد:

آسترکاری سطوح داغ کوره های عملیات حرارتی
عایق پشتیبان کوره های گرمایش مجدد
درزبندی حرارتی پوشش های کوره های آنیلینگ

پوشش نازل های ریخته گری (جلوگیری از اکسیداسیون و شوک حرارتی)

آسترکاری کوره های ذوب

آسترکاری کوره های نگهدارنده

پوشش قالب های ریخته گری دقیق

درزبندی حرارتی میان قسمت های مختلف تجهیزات ریزش مذاب

فیلتر جداسازی اکسیدها و نیتریدها از مذاب های فلزی
فیلتر جداسازی باقی مانده سرباره از مذاب

دیگهای بخار و مراکز حرارتی

بعنوان پایه کاتالیست و قطعات فیلتر در تصفیه گازهای داغ

سرپوش عایق دما بالای دیگ های بخار

فیلتراسیون دما بالای گازها و مایعات

رآکتورها و کات کراکرها

عایق کاری اطراف مشعل ها

درزبندی حرارتی و اتصالات انبساطی

آسترکاری کوره های الواتوری و واگن های پخت

پشم سنگ

پشم سنگ یکی از محصولات عایق کاری است که در انگلیسی به آن Rockwool  گفته می شود. عایق ساختمان پشم سنگی یک عنصر اساسی در ساختمانهای تجاری و مسکونی مقاوم در برابر آتش است. پشم سنگ ، که به آن پشم معدنی نیز گفته می شود ، دارای قطعات قابل نصب آسان است ، مشابه فایبرگلاس. کاربردهای پشم معدنی شامل عایق حرارتی است (به عنوان عایق ساختاری و عایق لوله ، اگرچه به اندازه پشم عایق بندی شده با درجه حرارت بالا مقاوم در برابر آتش نیست) ، فیلتراسیون ، عایق صوتی و محیط رشد هیدروپونیک. یکی از انواع پشم سنگ ، نوع پتویی آن یا همان ایزوبلانکت است که نسبت به خود عایق پشم سنگ دارای انعطاف بیشتری است. می توان از ایزوبلانکت در مصارفی که به خم شدن و انعطاف نیاز دارد، استفاده نمود.

پشم سنگ ماده ای است که به عنوان عایق حرارتی در ساخت و ساز و صنعت مورد استفاده قرار می گیرد. این نوعی از پشمهای معدنی است که از سنگهای طبیعی مانند بازالت تولید می شود ، نوعی بسیار متداول از سنگ آتشفشانی است زیرا حضور آن در پوسته زمین بسیار فراوان است. عایق پشم سنگ یکی از رایج ترین کاربردها است. به عنوان یک سنگ طبیعی یک ماده پایدار محسوب می شود. همچنین می توان آن را بازیافت و به همین دلیل مجدداً در چرخه تولید استفاده کرد. مزیت دیگر پشم سنگ رفتار عالی آن در برابر آتش است. طبقه بندی A1 این امکان را به شما می دهد تا در صورت بروز آتش سوزی به راحتی الزامات مقررات ایمنی را رعایت کنید.

مزایای پشم سنگ

بطور کلی ساختمان هاییی که به خوبی با عایق پشم سنگ پتویی طراحی شده اند ، پشم سنگ پتویی در تابستان از گرمازدگی کم می کند و از پراکندگی گرما در زمستان جلوگیری می کند ، بنابراین یک درجه حرارت ثابت و راحت در فضای نشیمن یا محل کار حفظ می کند. به لطف ساختار فیبری بی اثر ، ماده ای است که باعث دفع آب می شود (خاصیتی که به آن اجازه می دهد خواص خود را بدون تغییر در طول زمان حفظ کند) ، تنفس ، غیرقابل نفوذ از حشرات ، جوندگان و مصون از ریشه زایی و تکثیر میکروارگانیسم های مضر است.

غیرقابل شکست بودن (کلاس یورو A1) و ذوب فقط در دمای بالاتر از 1000 درجه سانتیگراد ، ماده ای کاملاً ایمن است که از گرمای بیش از حد سایر عناصر (مجراها ، سیستم های فن آوری یا فتوولتائیک) مقاومت دارد و در صورت آتش سوزی می تواند از انتشار آن جلوگیری کند.عایق پشم سنگ باعث جلوگیری از شعله های آتش ، شامل تولید دود و جلوگیری از انتشار گازهای سمی می شود. عمر مفید پشم سنگ بسیار طولانی است ، زیرا با گذشت زمان تخریب نمی شود. می توان آن را با عمر مفید یک ساختمان ، حدود 50 سال مقایسه کرد.

رایج ترین کاربردهای پشم سنگ

پشم سنگ در ساختمان

عملکرد پشم سنگ در ساختمانها دو برابر است زیرا کاملاً به عنوان عایق حرارتی و عایق صوتی کار می کند. این ویژگی باعث می شود عایق ایده آل هم در نوسازی ساختمانها و هم در ساخت و سازهای جدید از آنجا که دو الزام نظارتی با یک ماده واحد حل شوند.

می توان از آن برای محفظه های عایق حرارتی در تماس با خارج مانند نما ، سقف یا کف و همچنین در دیوارهای مهمانی استفاده کرد. همچنین برای جداسازی محل های قابل سکونت در تماس با سایر افراد غیر قابل سکونت مانند گاراژها یا انبارها نیز مفید است. و حتی بین محل استفاده های مختلف برای جداسازی بیش از همه نویز از اتاق های تأسیسات یا محل فعالیت مناسب است. برای جداسازی محل در نظر گرفتن اتاق های پر سر و صدا در کد ساختمان فنی نیز کاربرد دارد. البته بین خانه ها برای جداسازی سر و صدای موجود در هوا و سر و صدای ضربه نیر قابل استفاده است.

پشم سنگ در صنعت

همچنین پشم سنگ ماده ای عایقی است که به طور گسترده در صنعت مورد استفاده قرار می گیرد ، خصوصاً برای عایق کاری مجاری ، کوره ها و اتاقهایی که در معرض دمای شدید قرار دارند. این عایق حرارتی کاربردهای بسیار فراوانی در صنعت دارد. این عایق ویژگی های حرارتی و صوتی بسیار خوبی را به همراه رفتار بهینه در برابر آتش و حرارت نشان می دهد. به همین دلیل یکی از متداول ترین راه حل ها در صنایع مختلف است.

پشم سنگ پتویی

پشم سنگ پتویی به انگلیسی Iso Blanket نامیده می شود و به عنوان یک عایق حرارتی استفاده می شود. ایزوبلانکت مطابق با استاندارد ASTM C592  تولید می گردد. از خصوصیات بارز عایق پشم سنگ پتویی تحمل دمای حرارتی بالای آن است که تا دمای 750 درجه سانتی گراد می باشد. یک عایق از نوع پشم معدنی است که در برابر دما مقاومت می کند و با مش سیم یک محصول عایق محکم است.

عایق های پشم سنگ پتویی به صورت یک طرف توری و دو طرف توری گالوانیزه با روکش هایی از جنس کاغذ کرافت، فویل آلومینیوم و پارچه نسوز قابل تولید می باشد. ایزو بلانکت به دلیل استفاده از متریال های با کیفیت می تواند دمای زیادی را در خود نگه دارد و از برون دهی دما جلوگیری کند. این عایق یک پتوی انعطاف پذیر است که برای مصارف عایق عمومی طراحی شده است و به منظور تهیه سهولت در نصب در بزرگ و به صورت تاشو یا رول تهیه می شود.

عایق های ایزو بلانکت در انواع دانسیته ها و ضخامت های مختلف برای مصارف گوناگون تولید می گردد. عایق های ایزوبلانکت برای مصارف مختلف از دانسیته های 80 تا 150 کیلوگرم بر متر مکعب و ضخامت های 30 تا 100 میلی متر موجود می باشد که بسته به نیاز خود می توانید آن ها را تهیه نمایید. این محصول اغلب برای مکان هایی به کار برده می شود که دارای سطوح صاف و یا منحنی های بزرگ است و دلیل تحمل حرارت های بالا تا حدود 750 درجه سانتی گراد به کار برده می شود.

مصارف استفاده

 • لوله های قطور
 • کوره هایی که حداکثر تا 750 درجه سانتی گراد تولید حرارت می کنند
 • اگزوز های صنعتی
 • دودکش های کارخانه ها
 • دیگ های بخار
 • و غیره

 

فیبر و فایبرهای صنعتی

فیبر نسوز چیست؟

فیبر نسوز از تکه های بسیار باریک و ریز چوب به همراه آب که قبلا به صورت خمیر درآمده اند و پس از ترکیب با رزین و چسب زیر دستگاه پرس می روند و به صورت ورق های ا متر در 2 متر ( 1*2 ) تولید می شوند . شکل ظاهری ورق فیبر هم یک سطح صاف که معمولا به رنگ قهوه ای و یا جگری شکل می گیرد . ویژگی های ورق فیبر بسیار زیاد است و انسان حدود یک قرن است که ورق فیبر را جزو پر مصرف ترین محصولات خود قرار داده است . اما مهمترین ویژگی های ورق فیبر که بیشتر برای صنعت مهم است عبارت است از : تحمل حرارت بسیار مناسب تا 200 درجه سانتیگراد ، انتقال حرارتی بسیار کم  مناسب ، مهمترین ورق عایق در برابر جریان الکتریسیته ، عمر طولانی ، استحکام بالا و قیمت ارزان تنها بخش کوچکی از ویژگی های ورق فیبر می باشد . کاربرد هایی که برای ورق فیبر ذکر می کنند بسیار زیاد است و مصارفی از کوچک ترین مکان ها حتی در آشپزخانه شما تا بزرگترین کارخانه های صنعتی برای این ورق یافت می شود

ورق و واشرهای نسوز

ورق نسوز

ورق واشر پرفروش ترین نسوز صنعتی بازار به حساب می آید. کاربردهای ورق نسوز در صنعت بسیار زیاد است، عایق کاری های حرارتی و تولید واشرهای از جمله این کاربردها می باشد. از ورق نسوز در صنعت پتروشیمی و نیروگاه ها، پالایشگاه ها و جایگاه های سوخت و مخازن نفتی استفاده می شود.

تحمل حرارت ورق نسوز از 300 درجه تا 1400 درجه متغیر است . البته استحکام مکانیکی در این گروه از محصولات بستگی به شرایط کاری ورق دارد . نخستین هدف آب­بندی محافظت از نشتی و آلودگی محیط است. واشرها جزء حیاطی هر وسیله هستند که نیاز به حفظ گاز یا مایع دارند.

ورق نسوز چیست؟

ورق نسوز یک ماده بهم فشرده از ترکیب چند مواد است که وقتی بین دو سطح محکم بهم فشرده می­شود از عبور مواد ازبین دو سطح جلوگیری می­کند. نوع ورق نسوز انتخاب شده باید توانایی آب­بندی دو سطح جفت شده را داشته باشد همچنین نسبت به فشار و دما مقاوم باشد.

یک عایق تحت فشار وارده بر واشر قرار می­گیرد، این نیرو که بر واشر فشار وارد می­کند باعث می­شود که بین دو فلنج منعطف شود. ترکیب برخورد دو فلنج با ورق و تراکم ماده ورق از خروج ماده سیال درون لوله جلوگیری می­کند. برای تضمین ماندگاری عایق و طولانی شدن عمر آن باید از نشتی نداشتن اطمینان حاصل کرد.

واشرها معمولا از مواد صاف ورق نسوز شکل تشکیل می­شوند از قبیل کاغذ ، لاستیک ، سیلیکون ، فلز ، چوب پنبه ، نمد ، نئوپرن ، نیتریل ، فایبرگلاس ، تفلون و یا پلاستیک پلیمر.

از ورق نسوز برای ایجاد و نگهداشتن یک عایق مقاوم بین دو فلنج استفاده می­شود که یک اجزای یک مجموعه را به هم متصل می­کند که محتوی طیف گسترده­ای از سیالات است. وظیفه این عایق ایجاد یک مانع فیزیکی برای مواد درونی و جلوگیری از خروج هرگونه نشتی است. 

برای دستیابی به این منظور واشر باید قادر به ورود و پر کردن فضاهای خالی باشد در همین حال مانع انفصال هنگام استفاده شود. پیچ با فشار وارده به سطح واشر که واشر را به هم می­فشرد باعث پر کردن فضاهای خالی فلنج می­شود.

 از این رو ورقها برای به سرانجام رسیدن یک پروژههای مختلف تجهیزات صنعتی نقش حیاتی دارند. در یک مجموعه ورقهای نسوز باید به نقصهای فلنج و کاستی­ها فائق شوند، عبارتند از :

- فلنج های ناموازی

- شیارها و ناهمواری ها

- تکان های سطح

- خطوط سطح

- سایر نقصهای سطحی

ورق نسوز برای عایق کاری سریع و کم هزینه برای چسباندن سطوح و اجزا به یکدیگر استفاده می­شود. ورقهای نسوز در انواع گوناگون و ضخامتهای مختلف با انتخاب مناسب در هر کاری بسته به ماهیت کار کاربرد دارد.

در ساده­ ترین حالت از این ورق نسوز یک واشر حلقوی شکل برش داده می­شود که عایق بین دو سطح یا اجزای به هم چسبیده می­شود. واشرها معمولا از مواد منعطف، قوی و عایق مواد شیمیایی یا حرارتی ویا اسیدی ساخته می­شوند. اغلب در سیستمهای کانالها و لوله ­ها و در فلنجها بکار می­رود.

 برخی واشرها با نوع کاربرد تعریف می­شوند مانند واشرهای ماشینی در موتور خودروها، هواپیماها ، کشتی­ها و غیره و برخی دیگر با ترکیبات فیزیکی و یا با ماهیت خاص نقشی که دارند.

این ورق نسوز دارای مقاومت شیمیایی بسیار عالی و حرارتی است که با شرایط دمای بالا صنعت خودرو و فولاد، سیستم های اگزوز، مشعل ها و اجاق ها سازگار است.

این ورق دارای عایق الکتریکی خوب و خواص هدایت حرارتی کم است. اگر واشرها به صورت ورق نسوز یا رول باشند می­توان آن را به قسمتهای گوناگون تقسیم کرد.

 اگرچه ویژگی مواد ، تعیین کننده محصول نهایی است.

 مواد سخت و نازک را می­توان به ابعاد دیگر و مقاومتر تبدیل کرد. به همین طریق ورق 1.32 اینچ را به 1.8 اینچ می­شود باریک کرد. در مجموع از یک واشر برای اتصال دو سطح ناهماهنگ استفاده می­شود.

در هر بخش طراحی شده برای واشر فقط طراح می­داند که چه ابعادی مهم است. اگر تمام جزییات آن مهم است پس باید بطور واضح مشخص شود. در طراحی واشر حفره یا فرورفتگی ها مهم است. جای حفره ها و اندازه آن نخستین گزینه مهم است.

ضخامت واشر و ویژگیهای فیزیکی مواد نقش مهمی در طراحی واشر و توانایی آن دارد. ابزار ضروری برای طراحی همیشه باید مشخص شود.

نمدهای صنعتی

نمد صنعتی یکی از کهن‌ترین پارچه‌هایی است که بشر از آن برای امور مختلف استفاده کرده است. نمد نوعی پارچه غیربافته است که چگالی بسیار بالایی دارد، در حالی که امروزه پارچه‌ها «بافته» می‌شوند.

یعنی با کمک دستگاه‌های مختلفی مثل دستگاه‌های بافندگی و ریسندگی تولید می‌شوند. یکی از انواع نمدهایی که در بازار عرضه می‌شود نمد صنعتی است که با توجه به ویژگی‌های بسیار خاصش دارای کاربردهای گسترده‌ای است.

انواع نمدهای صنعتی

نمد صنعتی در دو نوع تولید می‌شود که هر کدام کاربرد و ویژگی خاص خود را دارد و برای استفاده باید به نوع آن دقت کرد.

این دو نوع شامل نمد صنعتی فشرده و نیمه فشرده است. شکل این نمدها به دو گونه گرد و ورقه‌ای است.
نمدهای صنعتی همچنین با توجه به نوع کاربردشان نیز به انوا مختلفی همچون نمد نسوز و نمد فیلتری تقسیم می‌شوند.

ویژ‌گی‌های نمد صنعتی

ویژگی‌های این محصولات بسیار قابل توجه است و باعث شده تا بتوانند در انواع صنایع و کارخانجات کاربرد داشته باشند و مورد استفاده قرار بگیرند.

این ویژگی‌ها به شرح زیر است.
قابلیت بالا در جذب انرژی (استفاده به عنوان عایق صوتی)
جلوگیری از ورود و خروج انرژی گرمایی (عایق حرارتی)
مقاومت بالا در برابر تاثیرات مواد شیمیایی، آب یا روغن
توانایی جذب و انتقال مایعات گوناگون
پاسخ‌دهی بسیار مناسب برای عمل اکسیداسیون
بالا بودن نقطه اشتعال که بیش از 500 درجه سانتی‌گراد است.
قابلیت قرار گرفتن در محیط‌های خاص (حلال‌های غیرقطبی یا اشعه ماورابنفش)
یکی از قابلیت‌های خوب آن جایگزینی قسمت‌های خراب است. به این صورت که اگر قسمتی از نمد برداشته شود به راحتی با یک قطعه مشابه دیگر قابل جایگزینی است بدون آن‌که مشکلی به وجود آید.
قابلیت فیلترینگ مایعات معلق در گازها
قابلیت انعطاف‌پذیری بالا و برگشت به اندازه اصلی پس از فشرده شدن
استفاده برای منتقل کردن صدا با سرعت مورد نظر
عایق بودن در برابر انتقالات صدا و نویز
مقاومت بالا در برابر عواملی مانند سایش و کشش
ماندگاری و دوام بسیار بالا

پارچه نسوز چیست؟

انواع کاربردهای نمد صنعتی

این محصول برای ساخت قطعات صنعتی مختلفی استفاده می‌شود.

مانند انواع قطعاتی که برای فیلتر کردن هوا، عایق‌های حرارتی، عایق‌های صوتی، جذب روغن، واشرهای گوناگون، گردگیرها و ضربه گیری به کار می‌روند. یکی از صنعت‌هایی که نمد صنعتی در آن اهمیت بالایی دارد صنعت خودروسازی است.

از کاربردهای دیگر نمد صنعتی می‌توان به موارد زیر اشاره کرد.
کاربرد در خودروسازی با عنوان عایق حرارتی، صوتی و ضد ارتعاش
کاربرد در ساخت فیلترها برای جلوگیری از ورود ذرات آلاینده مانند گرد و غبار
کاربرد در صنعت ماشین‌کار مانند دستگا‌ه‌های روغن‌کاری و درزبندی برای تولید واشر یا گسکت نمدی
کاربرد در عایق‌کاری برای عایق‌های صوتی، عایق‌های حرارتی و جاذب آب
کاربرد در انواع صنایع مانند خودروسازی، پتروشیمی، کاغذسازی، مخزن‌های سوخت‌گیری و نیروگاه‌ها
کاربرد به عنوان عایق‌های صوتی و کاهش میزان انتقال صدا و نویز
قابلیت فیلتر کردن هوا و گردگیری در کارخانه‌هایی مانند کارخانه فنرسازی، آرد و کارخانه سیمان
برای تهیه قطعاتی مانند کاسه نمد و نمد پولیش و سمباده

انواع نخهای نسوز 27 مرداد 1393

روش های پیشرفته

این یک متن نمونه برای قالب ریحان می باشد . شما می توانید این متن را از طریق کنترل پنل جوملای خود ویرایش و یا حذف نمایید .این یک متن نمونه برای قالب ریحان می باشد . شما می توانید این متن را از طریق کنترل پنل جوملای خود ویرایش و یا حذف نمایید .این یک متن نمونه برای قالب ریحان می باشد . شما می توانید این متن را از طریق کنترل پنل جوملای خود ویرایش و یا حذف نمایید .

انواع نخهای نسوز 27 مرداد 1393

تحویل یک روز پس از خرید

این یک متن نمونه برای قالب ریحون می باشد . شما می توانید این متن را از طریق کنترل پنل جوملای خود ویرایش و یا حذف نمایید .این یک متن نمونه برای قالب ریحون می باشد . شما می توانید این متن را از طریق کنترل پنل جوملای خود ویرایش و یا حذف نمایید .

انواع نخهای نسوز 27 مرداد 1393

طبیعی و ارگانیک

این یک متن نمونه برای قالب ریحان می باشد . شما می توانید این متن را از طریق کنترل پنل جوملای خود ویرایش و یا حذف نمایید .این یک متن نمونه برای قالب ریحان می باشد . شما می توانید این متن را از طریق کنترل پنل جوملای خود ویرایش و یا حذف نمایید .این یک متن نمونه برای قالب ریحان می باشد . شما می توانید این متن را از طریق کنترل پنل جوملای خود ویرایش و یا حذف نمایید .

محصولات فدک.

 • نخ های نسوز و الیاف فایبرگلاس و ...;
 • انواع عایق حرارتی و برودتی صنعتی
 • ورق و واشرهای نسوز صنعتی
 • میلگرد و لوله های صنعتی
 • پارچه و نوارهای نسوز
 • لاستیک و فوم های صنعتی

محصولات فدک

 

گالری